Nullspace Robotics

Competition Awards

Clients’ Accolades


2017

First Lego League 2016/2017

West Grove Primary School

Championship Award (Overall Champion in Primary and Secondary Category)

Best Presentation Award: 1st

ITE College East Robotics Challenge 2017

Bukit Panjang Govt. High School

Creative Challenge: 1st

Obstacle Avoidance Category: 2nd

Line Tracing Category: 3rd

Anglo-Chinese School (Barker Road)

Line Tracing Category: 2nd

Line Tracing Category: Merit

Obstacle Avoidance Category: Merit

Chua Chu Kang Secondary School

Obstacle Avoidance Category: Merit

Innovation, Design & Engineering Championships 2017

Anglican High School

IDE LEGO Robotics: Champion

Serangoon Secondary School

IDE LEGO Robotics: Third

St. Andrew’s Secondary School

IDE Maker: Champion

RoboCup Junior Rescue 2017

Bukit Panjang Govt. High School

1st Runner-Up (Selected for World Championship)

Asia Pacific Youth Robotics Competition 2017

Catholic High

Tug of War: Champion

Sumo Double: 1st Runner-Up

Juying Primary School

Creative Challenge: 2nd Runner-Up

DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge 2017

ACS Barker

Light Weight Exploration: Champion

Light Weight Exploration: 1st Runner-Up

Anglican High School

Light Weight Exploration: 2nd Runner-Up

FLL 2016/17 West Grove Primary School- Overall Championship and Best Presentation Award


2016

National Junior Robotics Competition 2016

Nullspace Centre for Robotics Learning (C4RL)

Championship Award (Primary School)

3 Grand Finalist Teams (Top 40) (Primary School)

1 Grand Finalist Team (Top 40) (Secondary School)

Anglican High School

Best Robot Performance: 3rd

SumoBot Award: 3rd

1 Grand Finalist Team (Top 40) (Secondary School)

Anglo-Chinese School (Barker Road)

Sprint Race Award: 3rd

West Grove Primary School

1 Grand Finalist Team (Top 40) (Primary School)

Judges Award: Most Entertaining Team (Open Cat)

Judges Award: Bright Young Spark

First Lego League 2015/2016

Nullspace Centre for Robotics Learning (C4RL-ONE)

Strategy and Innovation: Champions

Catholic High School

Best Mechanical Design: 2nd Runner-Up

ITE East Robotics Competition 2016

Chua Chu Kang Secondary School

Obstacle Avoidance Category: Champions

Line Tracing Category: 1st Runner Up

Rulang Robofest 2016

West Grove Primary School

2nd Runner Up

Anglo-Chinese School (Barker Road)

Champion

1st Runner Up

Innovation, Design & Engineering Championships 2016

St. Andrew’s Secondary School

IDE Arduino Maker: 1st Runner Up

Bukit Batok Secondary School

IDE Arduino Maker: Engineering Award

Chua Chu Kang Secondary School

IDE Challenge: Design Award

National RoboPreneur Carnival 2016

Chua Chu Kang Secondary School

Overall Champion (Secondary)

Best Robot Performance (2nd Runner Up)

Best Research (Champion, 2nd Runner Up)

Best Technical Presentation (1st Runner Up)

Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer)

Catholic High School

Overall Champion (Secondary)

Tug of War (Champion, 1st Runner Up)

Sumo (Champion, 1st Runner Up)

Team Fortress (3rd Runner Up)

Madrasah Irsyad Zuhri Al-Islamiah

Line Tracing (Champion)

Pei Hwa Presbyterian Primary School

Line Tracing (1st Runner Up, 2nd Runner Up)

DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge 2016

Anglican High School

Exploration Challenge: Champion, 2nd Runner up

Most Innovative Design Award

Anglo-Chinese School (Barker Road)

Exploration Challenge: 1st Runner up

NJRC 2016 Championship Award
NJRC 2016 – Nullspace C4RL – Championship Award

 

FLL 2015/16 – Catholic High School – Mechanical Design 2nd Runner Up

 

IDE2016 – St. Andrew’s Secondary School – IDE Arduino Maker 1st Runner Up

 

DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge 2016 AHS Champion
DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge 2016 – Anglican High School – Champion (Exploration – Light Weight)


2015

Asia Pacific Youth Robotics Competition (Winter)

Madrasah Irsyad Zuhri Al-Islamiah

Tug of War (Primary Category): 2nd Runner Up

National Junior Robotics Competition 2016

West Grove Primary School

Best Presentation: 2nd Runner Up

Best Leadership: Judges Award

Chua Chu Kang Secondary School

Entrepreneurship Award: 2nd Runner Up

Best Booth Design Award: 1st Runner Up

Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer)

Nullspace Centre for Robotics Learning

Line Tracing (Open Category): Champion

 Innovation, Design & Engineering Championships 2016

West Grove Primary School

IDE LEGO Robotics: 1st Runner Up

IDE LEGO Robotics: 8th Place

Nullspace Centre for Robotics Learning

IDE LEGO Robotics: 6th Place

IDE LEGO Robotics: 7th Place

ITE East Robotics Competition 2016

Chua Chu Kang Secondary School

Obstacle Avoidance Category: 3rd Runner Up

Robotics Challenge: 2nd Runner Up & Merit Award

.

2014

Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer)

Nullspace Centre for Robotics Learning (C4RL)

Line Tracing Open Category: Champions

Line Tracing Open Category: 1st Runner-Up

National Junior Robotics Competition (NJRC)

Nanyang Junior College

Best Robot Performance: Champions

Bukit Panjang Government High School

Grand Finalist (4 Teams)

Chua Chu Kang Secondary School

Best Entrepreneurship: 2nd Runner-Up

Sprint Robot Category: Finalist

Chung Cheng High School (Main)

Best Presentation: Finalist

Princess Elizabeth Primary School

Sprint Robot Category: Finalist

West Grove Primary School

Selected to compete in World Robot Olympiad Open Category

DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge

Chung Cheng High School (Main)

Exploration Challenge: 1st Runner-Up

Asia Pacific Youth Robotics Competition (Summer)

Nullspace Centre for Robotics Learning (C4RL) Private Team

Line Tracing Open Category: Champions

National RoboPreneur Carnival (NRPC)

Princess Elizabeth Primary School

Best Research Journal: Champions

Best Technical Presentation: Champions

.

2013

World Robot Olympiad

West Grove Primary School

Open Category: Participation

DSTA-DSO East Zone Robotics Challenge

Chung Cheng High School (Main)

Exploration Challenge: Champions & 1st Runner-Up

National RoboPreneur Carnival (NRPC)

West Grove Primary School

Best Research Journal: Champions

Chua Chu Kang Secondary School

Best Research Journal: Champions

White Sands Primary School

Sumo Robot Category: 2nd Runner-Up

Innovation Design Engineering (IDE) Robotics (Secondary)

Chua Chu Kang Secondary School

Best Programming Technique: 1st Runner-Up

Innovation Design Engineering (IDE) Challenge (Secondary)

Chua Chu Kang Secondary School

Championship Award

Design Award

Engineering Award

.

2012

Asia Pacific Robotics Competition (Winter)

Red Swastika School

Sumo Robot Category – Champions

Sprint Robot Category – Champions

White Sands Primary School

Sprint Robot Category – 1st Runner-Up & 2nd Runner-Up

Asia Pacific Robotics Competition (Summer)

Anglo-Chinese School (Barker Road)

Sumo Robot Category – Champions

Red Swastika School

Tug of War Robot Category – 1st Runner-Up

Sumo Robot Category – 1st Runner-Up

Line-Tracing Robot Category – 2nd Runner-Up

National RoboPreneur Carnival (NRPC)

West Grove Primary School

Creative Robot Design: 1st Runner-up

Best Booth Design: 1st Runner-up

Chua Chu Kang Secondary School

Best Research Journal: Champions

Sprint Robot Category: 2nd Runner-up

Innovation Design Engineering (IDE) Robotics (Primary)

West Grove Primary School

IDE Robotics Primary Category: Champions

Best Competition Score: 1st Runner-Up

Best Programming Technique: Champion

Judges Special Mention Award

Telok Kurau Primary School

Best Programming Technique: 2nd Runner-Up

.

2011

World Robot Olympiad – Abu Dhabi

West Grove Primary School

Attained Top 10 World Ranking

Asia Pacific Robotics Competition (Winter)

Red Swastika School

Primary School Overall Champions

Sumo Robot Category – Champions

Tug of War Robot Category – Champions

White Sands Primary School

Sprint: 1st Runner-up

Anglo-Chinese School (Primary)

Sprint: 1st Runner-up

National Junior Robotics Competition (NJRC)

Chua Chu Kang Secondary School

Theme competition winning entry “Domestic-Bots”

Grand Finalist

Bizarre Robot: 1st Runner-up

Princess Elizabeth Primary School

Booth Design: 2nd Runner-up

ITE MacPherson

Grand Finalist (2 Teams)

Booth Design: 2nd Runner-up

Best Robot Performance: 1st Runner-up

Selected to compete in World Robot Olympiad

Telok Kurau Primary School

Grand Finalist (2 Teams) – Final positions 9th and 10th

Sprint: 3rd Runner-up

Nanyang Junior College

Grand Finalist

Best Robot Performance: 3rd Runner-up

West Grove Primary School

Grand Finalist

Best Video: 2nd Runner-up

Selected to compete in World Robot Olympiad

Ngee Ann Secondary School

Grand Finalist

Asia Pacific Robotics Competition 2011 (Summer)

Anglican High School

Sprint – 1st-Runner-up (10+ sec)

White Sands Primary School

Sprint – Champions (10.284 sec)

National RoboPreneur Carnival (NRPC)

West Grove Primary School

Main Event – Thematic Challenge

Best Robot Performance: 2nd

Side Event B – Creative Robot Design (Open Category)
Best Booth Design: 3 winning teams
Creative Robot Design: 2nd

Chua Chu Kang Secondary School

Main Event – Thematic Challenge
Best Research: 2nd
Best Presentation: 3rd

.

2010

Asia Pacific Robotics Competition 2010 (Winter)

Red Swastika School

Sumobot Primary: Champions, 1st runner-up and 2nd runner-up

National Junior Robotics Competition (NJRC) 2010

Telok Kurau Primary School

Grand Finalist

Best Booth Design: 2nd Runner-Up

Princess Elizabeth Primary School

Best Entrepreneurship: 2nd Runner-Up

Chua Chu Kang Secondary School

Sumo Challenge: 3rd Runner-Up

Chung Cheng High School (Main)

Best Video Award Finalist

Nanyang Junior College

Grand Finalist

ITE MacPherson

Grand Finalist

Best Booth Design: 1st Runner-Up

Asia Pacific Robotics Competition 2010 (Summer)

Red Swastika School

Sumobot Primary: 2nd

White Sands Primary School

Sumobot Primary: 3rd and 4th

Tug-of-War Primary: 3rd

E4 Cluster Robotics Competition

Chung Cheng High School

Best Robot Performance: Champions

Best Programming Award: Champions

Dunman High School

Best Robot Performance: 1st Runner-up

Anglican High School

Best Robot Performance: 2nd Runner-up

Best Programming Award: 2nd Runner-up

.

2009

National Junior Robotics Competition 2009

Bukit Panjang Government High School

Secondary Division Championship Award

Side Event – Sumobot: 1st Runner-Up (Silver)

Secondary Division Best Programming Award: 2nd Runner-Up (Bronze)

Anglo-Chinese Junior College

Tertiary Divison Best Video Production Award: Champions (Gold)

Chua Chu Kang Secondary School

Side Event – Sprintbot: 1st Runner-Up (Silver)

VJC East Zone DSO-DSTA Robotics Challenge 2009

Anglican High School

Secondary Schools Exploration Category: Finalist

Secondary Schools Autonomous Category: Finalist

Robofest, Singapore 2009

Chung Cheng High School (Main)

Best Robot Performance: National 2nd Runner-up

Singapore Robo-Grand Prix 2009

Saint Joseph’s Institution

Secondary Schools Open Division R1 Event: Finalist + Merit Award

Secondary Schools Premier League Division: Top 10 Finalist

.

2008

National Junior Robotics Competition 2008

Nanyang Academy of Fine Arts

Tertiary Division Preliminaries Round Overall Position: National 5th

Tertiary Division Best Research Award: Finalist

Grand Finals Surprise Mission Run Overall Position: National 4th

Dunman High School

Secondary Division Best Image Award – 2nd Runner-Up

.

About Us

Established in 2008, Nullspace focuses on delivering technology education. We provide robotics and programming classes to Singapore-based goverment and international schools, as well as at our flagship enrichment centre.

Facebook

Instagram

Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.

Join Our Quarterly Newsletter

Contact Us

272 Upper Bukit Timah Road, #03-14
Singapore 588212
(Old Bukit Timah Fire Station – Green Block)
More>>
top
© Nullspace 2008 - 2017